دکتر راضیه ایرجی

متخصص پوست و مو


جوانسازی پوست با مزوتراپی

همه افراد، واجد شرایط این عمل نیستند و فقط کسانی میتوانند در این درمان از مزوتراپی استفاده کنند که علت غبغب و پف زیر چشم آنها چربیها باشد. در صورتی که فرد مراعات نکند و دوباره چاق شود پف زیر چشم و غبغب او دوباره باز میگردد.

زمانی که پوست چروک میشود، در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی شده است. در این وضعیت با استفاده از کرمها و درمانهای موضعی نمیتوان عمق چروک را کم کرد و فقط میتوان از ایجاد چروکهای جدید جلوگیری کرد و برای رفع چروکهای بهوجودآمده نیاز به درمانهای سریع و تهاجمی تری مانند اعمال جراحی است.
یک راه دیگر برای دستیابی به این منظور و پرهیز از جراحی،مزوتراپیاست که تزریق آن میتواند بسیار کمک کننده باشد.

مزوتراپی و جوانسازی پوست
جوانسازی پوست اولین مرحله برای رفع چین وچروک و آسیبهای پوستی است. برای درمان باید بتوان تا حدی چروکها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی در کنار سایر روشها مانند میکرودرمابرژین (لایه برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس استفاده میشود. درمانهای ترکیبی در رفع چروکها و آسیبهای پوستی نتیجه مطلوب تری خواهند داشت. به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی ناصاف و پر از فرو رفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده میشود و بعد از لایهبرداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام میشود.
مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلولها در پوست میشود و به این شکل سلولهای جدید تولید شده، سلولهای قدیمی به صورت لایهای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته میشوند.
برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشمها (مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس (فلج کننده عضلات) استفاده کرد تا از پیشرفت چروکها جلوگیری شود و بعد با مزوتراپی به کشیدگی پوست و رفع چین وچروکها کمک کرد.
برخی از داروهایی که به وسیله تزریق در مزوتراپی وارد پوست میشوند عبارتند از: انواع آمینواسیدها، ویتامینها (به طور مثال ویتامین C برای روشن شدن پوست)، آنتی اکسیدانهای ضد پیری و اسید هیالورونیک.

چند توصیه برای انجام مزوتراپی
- حتماً خانواده در جریان قرار بگیرند، چون تا یک هفته کبودی وجود دارد و نمیتوان آن را مخفی کرد.
- مراقبت از پوست و استفاده از کرمهای ضد آفتاب ضروری است اما بیمار میتواند در طی دوره درمان از کرم های شب و لایه بردار استفاده نکند چون مواد لازم به طور مستقیم به پوست میرسد.

مقایسه با لیفتینگ
جلوی پیری و کهولت سن را با هیچ روشی نمیتوان گرفت، برای همین افرادی که لیفتینگ صورت انجام داده اند بعد از مدتی دوباره دچار افتادگی پوست میشوند و چون یکبار پوست صورت آنها کشیده شده است، نمیتوانند برای بار دوم از این روش استفاده کنند، در حالی که در مزوتراپی چنین محدودیتی وجود ندارد. در ضمن در لیفتینگ جای بخیه ها به زیبایی فرد لطمه میزند.

مقایسه با لیزر
لیزر پوست در اصل تلنگری به سلولها است تا آنها را وادار به کلاژن سازی کند. در استفاده از این روش علاوه بر پرداخت هزینه خود عمل باید طی این دوره از درمانهای پایه ای اضافی مانند استفاده از انواع کرمها هم کمک گرفت.

مقایسه با استفاده از ژلها
اگر افراد از ژلهای طبیعی تر مانند کلاژن و اسید هیالورونیک به جای ژل پلی آکریل آمید یا اینترفال استفاده کنند از نظر هزینه تقریباً با مزوتراپی برابر است. اما در این نوع درمانها فقط نقاط خاصی مانند خط لبخند (خط نازولبیال) پر شده است، در حالی که در مزوتراپی کل صورت (پیشانی، دور چشم، خط لبخند، کنار چانه و غیره) پوشش داده میشود و به دلیل این همگونی نتیجه بهتری از تزریق به دست میآید. در ضمن در مزوتراپی خود بدن برای رفع چروکها فعال میشود اما در ژلها با یک جلسه تزریق جای چروک با ژل پر میشود.

مزوتراپی و چاقی موضعی صورت (پف زیر چشم و غبغب)
در بسیاری از موارد فقط با استفاده از کرمها نمیتوان به طور کامل پف زیر چشمها را از بین برد، در این موارد در مزوتراپی میتوان با تزریق داروهایی که برای لاغری موضعی بدن استفاده میشود، البته با دوز کمتر و در نقاط خاص، پفها و حتی غبغبهای کوچک را در چهار، پنج جلسه برطرف کرد.
سوزنی که در این موارد استفاده میشود بسیار ظریف است و عمق تزریق بیشتر از چهار میلیمتر نیست.
همه افراد، واجد شرایط این عمل نیستند و فقط کسانی میتوانند در این درمان از مزوتراپی استفاده کنند که علت غبغب و پف زیر چشم آنها چربیها باشد. در صورتی که فرد مراعات نکند و دوباره چاق شود پف زیر چشم و غبغب او دوباره باز میگردد.

مزوتراپی و جوانسازی پوست دست
دستها به دلیل وجود وترها و ماهیچه های خاص آن قابلیت کمتری برای انجام اعمال جراحی زیبایی دارد و به همین منظور برای رفع چین وچروک دستها بیشتر از کرم ها و سپس لیزر استفاده میشود. وقتی دستی فرسوده و پیر میشود، در اصل علاوه بر پوست، عروق هم فرسوده و نارسانا میشوند و برای همین به وسیله لیزر علاوه بر پوست، رگ ها هم درمان میشوند. مزوتراپی هم میتواند در این جوانسازی مفید باشد.

نتیجه مزوتراپی:
اگرچه مزوتراپی نتایج امیدوار کننده ای در درمان تعدادی از مشکلات پوستی داشته است اما برای تایید اثربخشی آن در کمک به از بین بردن چربی ها، نیاز به تحقیقات عمیق و بیشتری است. ایمنی و عوارض جانبی این روش نیز تایید نشده است زیرا مزو تراپی فقط به عنوان یک روش برای کاهش درد و نه به عنوان یک روش زیبایی مورد بررسی قرار می‎ گیرد . همیشه بهتر است قبل از انجام مزو تراپی یا هر درمان زیبایی دیگر با پزشک مجرب مشورت شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نرسیده به چهار راه پلیس ، طبقه فوقانی بانک پاسارگاد ، ساختمان نگار یک
تلفن : 36251939 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بلفاروپلاستی چیست؟جوانسازی پوست با مزوتراپکربوکسی تراپی چیست ؟میکرونیدلینگ چیست ؟همه چیز درباره ژل الانسههمه چیز درباره تزریق فیلهایفوتراپی چیست؟پلاسما جت چیست و کاربرد آصفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و ساعات حضورخدمات مطبگالری تصاویرآراف فرکشنالمقالاتپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر