دکتر راضیه ایرجی

متخصص پوست و مو


میکرونیدلینگ چیست ؟

«میکرونیدلینگ» یکی از جدیدترین روشهای جوانسازی پوست است.
در این روش غیرتهاجمی، به کمک سوزنهای ریز، سوراخهای ریز و سطحی در پوست ایجاد میشود و به این ترتیب ترک های پوستی که در اثر زایمان،چاقی و بلوغ روی پوست ایجاد شدها ند، از بین میروند. با این روش درمان جای سوختگی،بستن منافذ باز پوست،درمان لک پوستی،رفع چین و چروک واز بین بردن جای زخم، بخیه و نیزاز بین بردن جای جوش امکانپذیر است.

روش کار میکرونیدلینگ چگونه است؟
روش کار میکرونیدلینگ به این ترتیب است که وسیله ای به نام «درمارولر» که یک رولر غلتکی متشکل از سوزنهای بسیار ریز از جنس فلز تیتانیوم و به قطر نیم یا حداکثر دو و نیم میلیمتر است، روی پوست کشیده میشود و به این ترتیب با نفوذ سوزنها به لایه ی میانی پوست یا «درم» یک زخم کوچک و خونریزی اندکی در پوست ایجاد میشود که بدن به آن واکنش نشان میدهد و شروع به ترمیم و بازسازی آن ناحیه میکند.

در حقیقت، عملکرد روش میکرونیدلینگ به این صورت است که وقتی غلتک دارای سوزن بر سطح پوست حرکت داده میشود، سوزنهای ریز برحسب عمق و سرعتی که پزشک آن را تعیین کرده، بهصورت همزمان به لایهی دوم پوست یا درم وارد میشوند (پزشک عمق و سرعت سوزن را بر حسب نوع پوست و چگونگی هدف مشخص میکند). طی این فرایند کلاژن و الاستین که دو عنصر اصلی و مهم برای پوست هستند، تولید میشود. با تولید کلاژن و الاستین، جای زخم و جای جوش و دیگر عارضه های پوستی به مرور زمان درمان میشوند.

میکرونیدلینگ روشی کاملا بدون درد است، اما در بیشتر موارد قبل از شروع درمان از کرم بیحسی استفاده میکنند. در روش میکرونیدلینگ برخلاف روشهای دیگر مثل «لیزر» لایهی «اپیدرم» آسیبی نمیبیند. بد نیست بدانید که از روش «میکرونیدلینگ» برای رشد مجدد مو در روشهای مدرن کاشت مو هم استفاده میشود. به عقیده ی متخصصان پوست ومو درصورتی که عمل میکرونیدلینگ در مطب پزشک یا کلینیک های تخصصی پوست ومو انجام شود، میتواند در حل بسیاری از مشکلات پوستی مؤثر باشد.

بااین همه همانند سایر روشهای درمانی پوست، این روش هم به طور صددرصد و روی تمام افراد، به یک اندازه نتیجه ی مثبت ندارد و ممکن است درحل مشکلات برخی افراد بی اثر باشد یا اینکه حداقل نتیجه ی مطلوب حاصل نشود.

مراقبتهای قبل از میکرونیدلینگ
1.قبل از انجام میکرونیدلینگ پوست محل موردنظر را از هرگونه کرم، لوسیون و مواد آرایشی پاک کنید.
2.اگر از داروی خاصی استفاده میکنید یا هر گونه بیماری و ضایعه ی پوستی مثل تبخال دارید، قبل از انجام میکرونیدلینگ حتما پزشک خود را از این مسئله مطلع کنید.
3.درصورتیکه پیش از این، از روشهای درمانی دیگر برای جوانسازی پوستتان استفاده کرده اید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ یک روش جوانسازی و درمانی با دوره ی نقاهت کوتاه است، اما رعایت برخی نکات به بهبود سریعتر پوست بعد از انجام میکرونیدلینگ کمک میکند.
بعد از انجام میکرونیدلینگ پوست دچار التهاب و سرخی و گاهی کبودی میشود. اگرچه این التهاب در مدت زمان اندکی (۱۲ تا ۴۸ ساعت) بهبود پیدا میکند، بهتر است با دست زدن به پوست، آن را تحریک نکنید. خوردن میوه هایی مثل آناناس به تسریع درمان التهاب ودرمان کبودی پوست کمک میکند.
برای کاهش التهاب و قرمزی پوست به هیچ وجه از داروهای ضدالتهاب مثل ادویل یا ایپوبروفن استفاده نکنید و اجازه بدهید مراحل بهبود روند طبیعی اش را طی کند.

۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از میکرونیدلینگ حمام نکنید، از ورزش و کارهایی که سبب تعریق پوست میشود اجتناب کنید و حداقل سه تا ده روز بعد از میکرونیدلینگ از ماندن زیر آفتاب جز در موارد ضروری اجتناب کنید.
اگر مجبور به حضور در خارج از منزل هستید، حتما ازبهترین کرم ضد آفتابمناسب پوست خودتان که حاوی زینک باشد، استفاده کنید.
اگر بعد از میکرونیدلینگ پوست صورتتان پوسته پوسته شد، به هیچ وجه آنها را دستکاری نکنید و برای بهبود از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
بهتر است ۲ تا ۳ روز از محصولات AHA (اسید گلیکولیک)، رتینول و مواد حاوی اسید یا فعال کننده استفاده نکنید.
ازآنجاییکه پزشکان این روش درمانی را برای تمام افراد مناسب نمیدانند، بهتر است حتما قبل از انجام این روش درمانی تمام سوابق درمانی خود را برای پزشک شرح دهید.

مزایا و معایب میکرونیدلینگ
ازآنجاییکه روش میکرونیدلینگ یک روش غیرتهاجمی برای رفع ایرادهای پوستی است، به جز مواردی چون کهیر، کبودی (هماتوم)، قرمزی، احساس سوزش یاخارش پوست در محل درمان، تیرگی پوست در صورت استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب بعد از میکرونیدلینگ، ایجادحساسیت پوستی در کسانی که به فلز حساسیت دارند و التهاب و ورم خفیف، عارضه جدی دیگری گزارش نشده است، اما میکرونیدلینگ روشی ایمن برای درمان مشکلات پوستی است. ازجمله مزایای این روش درمانی عبارت اند از:

تولید کلاژن و تحریک جریان خون که سبب جوانسازی پوست میشود؛
بازسازی بافت پوست در مواردی مثل جای سوختگی، زخم، جوش، چین وچروکهای ظریف و ترکهای پوستی؛
درمان مشکلات پوستی انواع طیف های رنگ پوست حتی پوستهای تیره که به روشهای درمانی مثل لیزر پاسخ نمیدهند؛
استفاده از میکرونیدلینگ برای درمان مشکلات مناطق حساسی مثل گردن، اطراف چشمها، دهان و… که با روشهایی مثل پیلینگ عمیق و لیزرهای گرانقیمت نمیتوان آنها را درمان کرد، بسیار مؤثر است.
جنس سوزنهای میکرونیدلینگ «تیتانیوم» است. تیتانیوم ازجمله فلزاتی است که هنگام حرکت اصطحکاکی یا رفت وبرگشتی ایجاد حرارت نمیکند، داغ نمیشود و پوست را نمیسوزاند.
میکرونیدلینگ برای رفع ایرادات پوستی نواحی کوچک و زاویه دار پوست مانند بینی، بالا و پایین چشم، لب بالا و لب پایین انجام میشود، ولی لیزر این توانایی را ندارد.
هزینه ی میکرونیدلینگ بسیار کمتر از روشهایی مثل لیزر است و علاوه براین آسیبهای ناشی از حرارت لیزر بر روی پوست را هم ندارد.

میکرونیدلینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟
برای برخی از افراد استفاده از روش مذکور توصیه نخواهد شد. افردای که در واقع به عنوان افراد بد زخم (مستعد كلوييد) معرفی می شوند و زخم های پوستی آنها به مدت طولانی بهبود نمیابد نباید به سراغ این روش بروند؛ روش جايگزين برای این بیماران مزوتراپى و ليزر و استفاده از كرمها می باشد. افرادی که در 6 ماه گذشته دارای جوش های فعال بوده اند نیز کیس های مناسبی برای این روش نیستند، برای این افراد بهترین روش ها آراف فركشنال خواهد بود.

افرادی که دارای افتادگی شدید و چروک عمیق هستند قطعا از این نوع روش جواب خوبی دریافت نخواهد کرد برای این افراد می توان از روش های درمانی جایگزینی همچون آراف فركشنال، هايفو تراپى و جراحى استفاده نمود. این روش همچنین برای افراد دیابتی نیز توصیه نخواهد شد و بهتر است در زمان استفاده حتما با پزشک معالج خود صحبت کنید و با توجه به نظر پزشک بهترین روش را برای خود انتخاب کنید. افرادی که دارای پوستی تیره هستند بهتر است از این روش استفاده نکنند و به سراغ درمان جایگزین با روش آراف فركشنال باشند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نرسیده به چهار راه پلیس ، طبقه فوقانی بانک پاسارگاد ، ساختمان نگار یک
تلفن : 36251939 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پلاسما جت چیست و کاربرد آبلفاروپلاستی چیست؟جوانسازی پوست با مزوتراپکربوکسی تراپی چیست ؟میکرونیدلینگ چیست ؟همه چیز درباره ژل الانسههمه چیز درباره تزریق فیلهایفوتراپی چیست؟صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و ساعات حضورخدمات مطبگالری تصاویرآراف فرکشنالمقالاتپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر