دکتر راضیه ایرجی

متخصص پوست و مو


بیماری زگیل چیست ؟

زگیل (نام علمی: Verruca)، غدهای گوشتی است که انواع آن بر روی دست وپاها رشد میکند، اما ممکن است بر روی تمام نقاط بدن رشدکند، و این غدهها را با داروهای سوزاننده از قبیل استیک اسید(به مقدار کم) و جز آن برطرف میکنند.

زگیل معمولاً یک تومورکوچک و زبر است که میتواند به گل کلم یا یک تاول سفت و سخت شباهت داشته باشد. زگیلها عمومی هستند، و به سبب ویروس، به ویژه خانوادهٔ ویروسپاپیلوم انسانی(HPV)، ایجاد شوند و وقتی باپوست شخص آلوده تماس ایجاد شود واگیردار هستند. بیش از ۱۰۰ گونه ویروس ورم انسانی وجود دارد، آنها میتوانند بر روی پوست، در داخل دهان، بر روی اندام جنسی و نواحی مقعد رشد کنند. نوع معمول ویروس ورم انسانی گرایش برای رشد بر روی پوست را دارد (مانند دست و انگشتان)، در حالی که انواع دیگر ویروس ورم انسانی تمایل برای زدن زگیل بر روی آلت تناسلی را دارند.

انواع مختلفی از زگیلها تا به حال شناسایی شده که از نظر شکل و محل مورد اثر به انواع زیر طبقه بندی شده اند:

زگیل معمولی یک زگیل برآمده با سطحی زبر و خشن که معمولاً بر روی دستها و زانوها پدید میآید.

زگیل پهن یک زگیل کوچک با سطحی پهن و صاف به رنگ قهوه ای مایل به زرد که میتواند به تعداد زیادی و معمولاً بر روی صورت،گردن، دستها، مچها و زانوها ایجاد شود.

زگیل رشتهای یا پنجهای زگیلی، رشتهای یاانگشت مانند، که بهطور معمول بر روی صورت به ویژه پلکها و لبها پدیدار میشود.

زگیل پاشنه یک تودهٔ سخت و بعضی مواقع دردناک، اغلب همراه با چندین لکهٔ سیاه در مرکز آن؛ معمولاً فقط در پاشنهٔ پا پیدا میشود.

زگیل خانهخانه گروهی سخت از زگیل کف پا، به طور معمول بر روی دستها و کف پا پدید میآیند.

زگیل تناسلی زگیلی که بر روی آلت تناسلی ایجاد میشود.

زگیلهای مقاربتی عبارت است از زگیلهای ناحیه تناسلی (شامل مجرای ادرار، آلت تناسلی و مقعد). این زگیلها از سایر زگیلها مسری تر هستند. برخی از انواع ویروسها که باعث ایجاد زگیلهای مقاربتی میشوند، با بدخیمی های تناسلی نیز همراه هستند. آنها نوجوانان و بزرگسالان فعال از نظر جنسی را از هر دو جنس

آیا زگیلها به خودی خود از بین میروند ؟
اغلب زگیلها خود به خود ناپدید میشوند اگرچه ممکن است ماهها و حتی سالها به طول انجامد تا ناپدید شوند. اما بعضی از زگیلها هم خود به خود از بین نمیروند. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چرا بعضی زگیلها به خودی خود ناپدید شده، و بعضی دیگر نمیشوند.

برای از بین بردن زگیلهای تناسلی معمولاً دو روش کرایوتراپی و لیزر زگیل تناسلی تجویز میشود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

انتقال از شخصی به شخص دیگر
زگیلهای بر روی پوست ممکن است از فردی به فرد دیگری که زگیل را لمس کرده منتقل شود. همچنین زگیل ممکن است با استفاده از حوله یا وسایل شخصی فرد مبتلا به زگیل به فرد دیگر منتقل شود.
زگیلهای دستگاه تناسلی بسیار مسری هستند و ممکن است از فردی، در حین آمیزش جنسی دهانی،مهبلی ومقعدی به فرد دیگری انتقال یابد. در خانمها، زگیل ممکن است در داخل مهبل رشد کند و حتی آنها از این موضوع مطلع نباشند و امکان دارد بدون آگاهی از این موضوع شوهر خود را آلوده کنند


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نرسیده به چهار راه پلیس ، طبقه فوقانی بانک پاسارگاد ، ساختمان نگار یک
تلفن : 36251939 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
جوانسازی پوست با مزوتراپکربوکسی تراپی چیست ؟میکرونیدلینگ چیست ؟همه چیز درباره ژل الانسههمه چیز درباره تزریق فیلهایفوتراپی چیست؟پلاسما جت چیست و کاربرد آبلفاروپلاستی چیست؟صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و ساعات حضورخدمات مطبگالری تصاویرآراف فرکشنالمقالاتپیامهای کاربرانسوالات پزشکیسایتهای دیگر